För att ge en bra upplevelse använder vi teknik som cookies för att lagra och/eller komma åt enhetsinformation. När du samtycker till dessa tekniker kan vi behandla data som surfbeteende eller unika ID:n på denna webbplats. Om du inte samtycker eller om du återkallar ditt samtycke kan detta påverka vissa funktioner negativt.
Den tekniska lagringen eller åtkomsten är absolut nödvändig för det legitima syftet att möjliggöra användningen av en specifik tjänst som uttryckligen begärts av abonnenten eller användaren, eller för det enda syftet att utföra överföring av en kommunikation över ett elektroniskt kommunikationsnät.
Den tekniska lagringen eller åtkomsten är nödvändig för det legitima syftet att lagra inställningar som inte efterfrågas av abonnenten eller användaren.
Den tekniska lagringen eller åtkomsten som används uteslutande för statistiska ändamål.
Den tekniska lagringen eller åtkomsten som används uteslutande för anonyma statistiska ändamål. Utan en stämningsansökan, frivillig efterlevnad från din Internetleverantörs sida, eller ytterligare register från en tredje part, kan information som lagras eller hämtas endast för detta ändamål vanligtvis inte användas för att identifiera dig.
Den tekniska lagringen eller åtkomsten krävs för att skapa användarprofiler för att skicka reklam, eller för att spåra användaren på en webbplats eller över flera webbplatser för liknande marknadsföringsändamål.
Detta inlägg har 18 kommentarer
heisann, nydelige ”stemningsbilder” med doggdråper. Nå er dessverre sesongen for krokus alt over. Den varer så altfor kort. Ha ei flott uke ;:OD)
Det är verkligen en speciell färg på Scilla, underbart när vinter äntligen blir till vår =) Njut av dagen!
Härlig vårkänsla i dina bilder! Det är något speciellt med de första vårblommorna, de ger ett hopp om att sommaren är på väg!
Ha det gott!
Vilka vackra bilder på lika vackra blommor. Och så skönt att våren är på gång även uppe i dina trakter.
Har troligen sagt det förut, men det tål att upprepas – du är en fantastiskt duktig fotograf! Du fick verkligen till färgerna på vårblommorna helt perfekt i dina makrobilder, och kompositionen med det knivskarpa blommorna mot den suddiga bakgrunden är enastående. Suveränt jobbat:-)
Tusen tack BP!!
Ja, det är intressant att se hur fort det går! Här har krokusen blommat över för längesen och vitsipporna blommar i hav! Körsbärsträden är alldeles vita av blommor utanför mitt fönster och snart är det också över! Det går alldeles för fort! Fina bilder! Njut av den tid du har framför dig!
Det går så otroligt snabbt just nu, speciellt eftersom det är så soligt och varmt.
Scilla är m in favorit också, i synnerhet om den växer i stora klungor på gräsmattan. Jag har väl fem stycken totalt…
Det är nästan så man önskar att tiden stod stilla eller gick något långsammare. Man hinner inte insupa allt, det går för fort, från den ena dagen till nästa. Hur hinner ni som jobbar följa våren överhuvudtaget när en penschis inte hinner med fast hon är ledig hela dagarna?
Jag hoppas din Scilla förökar sig så du får fler än fem :-). Det går förfärligt fort just nu, speciellt eftersom det är så soligt och varmt just nu. Det är verkligen synd att man måste jobba men som tur är kvällarna numera ljusa så då gäller det att ta chansen att vara utomhus.
En underbar tid nu … såå vackra bilder – och scillans blå färg är verkligen alldeles speciell!
Så fina bilder du har tagit!
Ja, visst är det härligt när växterna börjar dyka upp igen och nu börjar det närma sig här också. Rabarbern har tittar fram bland fjolårslöven. Bildbevis finns p bloggen.
Fantastiska bilder och ger lycka då värmen och solen är på gång över hela vårt land nu
Kram
Härliga vårblommor även uppe hos dig.
Vilka underbara bilder på vårblomster! Minns när jag första gången såg blåa gräsmattor på våren i Stockholm, helt fantastiskt! Såna hade jag aldrig sett hemmavid i Skellefteå 🙂
Så vackra vårbilder ! En fröjd att titta på dom. Nu exploderar verkligen allt ute i naturen och man skulle vilja stanna tiden lite så att man hann med riktigt och njuta av allt det vackra.
Önskar dig en fin Valborgsmässohelg !
Så vackra vårbilder ! En fröjd att titta på dom. Nu exploderar verkligen allt ute i naturen och man skulle vilja stanna tiden lite så att man hann med riktigt och njuta av allt det vackra.
Önskar dig en fin Valborgsmässohelg !
Ja, det är härligt att få krypa runt bland alla växter nu. Det växer så det knakar. Vilka fina bilder på scillan!